Яка вторинна сировина купити: ПВT чи ПНT? Що робити з ПВT? Для якої продукції підходить ПНT? – це ті питання, з якими доводиться стикатися виробникам продукції з поліетилену.
Від вибору правильної сировини залежить якість виготовленого товару, підбір технологічного процесу, термін експлуатації та властивості готової продукції.
Відмінність гранул ПВД від ПНД полягає в технологічних вимогах для полімеризації етилену при первинному виробництві. Застосовуються різні температурні показники та тиск.
Фізико-хімічні особливості ПВД та ПНД гранул
Гранули ПВТ (ПЕВТ) – поліетилену високого тиску. У міжнародному маркуванні LDPE (Low Density Polyethylene, поліетилен низької щільності). |
Для полімеризації ПВД використовується високий тиск (150-300 мПа). Щільність знаходиться в межах – 0,935 г/см3, а кристалічність – від 55 до 70%. Плавання полімеру починається при температурі до 100°С, що виключає взаємодію ПВД з водою високих температур та парою для уникнення деформації матеріалів.
За зовнішніми характеристиками ПВД: еластичний, тягучий, блискучий і гладкий матеріал. Не пропускає воду, стійкий до різних видів хімічних впливів, проте контакт із жирами та оліями варто обмежити.
Від щільності матеріалу залежать властивості виробленої продукції. Підвищення щільності ПВТ дозволяє надати матеріалу міцності та жорсткості, проте тоді він стає менш ударостійким.
Гранули ПНТ (ПЕНТ) – поліетилену низького тиску. У міжнародному маркуванні – HDPE (High Density Polyethylene, поліетилен високої щільності).< /span> |
ПНД виробляються при низькому тиску – 20 атм, при температурі 150°С. Порівняно з ПВД, він більш щільний (0,96 г/см3 ), відмінно взаємодіє з гарячою водою та парою, так як розм’якшується при температурі від 120°С. Висока кристалічність надає ПНД жорсткості та міцності.
За зовнішніми характеристиками ПНД має матову текстуру і невелику шорсткість на дотик.
ПНД піддається таким технологічним процесам як: екструзія, видування, лиття пластику під тиском, ротоформування, полімерне зварювання, – що є незаперечною перевагою роботи з цим матеріалом.
Як використовувати у виробництві?
Гранула ПВТ підходить виробництва:
- електроізоляції, оскільки він має діелектричні властивості;
- пакувальних матеріалів (ящиків, лотків);
- плівок для ручної та машинної упаковки;
- запчастин, корпусних деталей, які не взаємодіють з маслами та жирами.
Грана ПНТ для виготовлення:
- гідро- та паробар’єрів;
- комунікаційних труб;
- ізоляції електрокабелів;
- пластикових баків, бочок;
- швейної та меблевої фурнітури.
Безумовно, це не повний перелік продукції, яку можна виробляти з гранул ПВТ та ПНТ.